RYLA Conference Agenda*
Preliminary

Friday Evening:  


 4:00-5:00PM   Registration
(Martha Washington Bldg – Lobby)
4:00PM   Rise Against Hunger – Service Project
(Martha Washington Bldg – Galleria)
 6:00PM   Welcome, Introductions/Orientation and Expectations – Freedom Foundation Staff
(Martha Washington Bldg – Basement Classroom)
7:00PM   Dinner – History of Rise Against Hunger
(MacArthur Bldg – Dining Hall)
8:00PM   Rotary Talk – District Governor Paul Quintavalla
(Martha Washington Bldg – Basement Classroom)
8:30PM   Operation Honduras – Morgan Templar
(Martha Washington Bldg – Basement Classroom)
8:45PM Interact Talk – Sue Mardinly.- (District Interact Chair)
(Martha Washington Bldg – Basement Classroom)
9:00PM   Committee Groupings and Setting Committee Goals – (Rotaractors facilitate)
(Martha Washington Bldg – Lobby and Basement Classroom)
10:00PM   Ice Cream Social
(MacArthur Bldg – Dining Hall)
11:00PM   Group Sharing – Reflections of the Day – (Rotaractors facilitate)
(Dorms)
11:30PM   Lights Out
     
Saturday:


7:00AM   Wake Up –  Team in Action
8:00AM   Morning Energizers
(MacArthur Bldg – Dining Hall)
8:10AM   Breakfast
(MacArthur Bldg – Dining Hall)
8:30AM   Group Sharing of previous day’s activities (Rotaractors facilitate)
(MacArthur Bldg – Dining Hall)
8:45AM   News Committee Reports
(MacArthur Bldg – Dining Hall)
9:00AM   Meet “Lil Abner” Ronald McDonald House Therapy Dog
(Martha Washington Bldg – Basement Classroom)
9:50AM   Mid-Morning Energizers
(Martha Washington Bldg – Basement Classroom)
10:00AM   Myers-Briggs Leadership Styles Workshop
(Martha Washington Bldg – Basement Classroom)
11:35AM   The Rotary 4-Way Test Contest
(Martha Washington Bldg – Basement Classroom)
     
12:15PM   Lunch
(MacArthur Bldg – Dining Hall)
1:15PM   Leadersville USA – John Marble, BSA
(Martha Washington Bldg – Basement Classroom)
3:00PM   BREAK
3:25PM   Polio Presentation with John Nanni, Polio Survivor
(Martha Washington Bldg – Basement Classroom)
3:45PM   Free Enterprise Challenge
(Martha Washington Bldg – Basement Classroom)
5:15PM   BREAK and Committee Meetings/Project Fair
(Martha Washington Bldg – Galleria)
     
6:00PM   Dinner
(MacArthur Bldg – Dining Hall)
7:00PM   Youth Exchange Program (YEP)
– Parade of Flags
– YEP Panel – YEP Committee
(Martha Washington Bldg – Basement Classroom)
7:45PM   “Alex’s Lemonade Stand” – Jay Scott
(Martha Washington Bldg – Basement Classroom)
8:30PM   Committee Meetings/Talent Show Preparation
(Martha Washington Bldg – Lobby and Basement Classroom)
9:15PM   Talent Show
(Martha Washington Bldg – Lobby and Basement Classroom)
10:15PM   Pizza/Hoagie Party
(MacArthur Bldg – Dining Hall)
11:15PM   Group Sharing – Reflections of the Day – (Rotaractors facilitate)
(Dorms)
11:30PM   Lights Out
     
Sunday:


7:00AM   Wake Up – Team in Action
8:00AM   Flag Ceremony
(Outside Martha Washington Bldg)
8:15AM   Breakfast
(MacArthur Bldg – Dining Hall)
8:30AM   Group Sharing-(Rotaractors Facilitate)
(MacArthur Bldg – Dining Hall)
8:45AM   News Committee
(Martha Washington Bldg – Galleria)
9:00AM   Morning Energizers
(Martha Washington Bldg – Galleria)
9:00-9:45AM Parent Reception
(Martha Washington Bldg – Lobby)
9:15AM   Rotaract and Leadership after RYLA
      District Rotaract Representative
(Martha Washington Bldg – Galleria)
10:00AM   Non-Denominational Service and Sharing (Parents attend)
(Martha Washington Bldg – Galleria)
11:00AM   Evaluation Survey
(Martha Washington Bldg – Galleria)
11:15AM   Awards Ceremony-(Parents attend)
District Governor Paul Quintavalla
District RYLA Chair Karen Mazzarella-Russo
(Martha Washington Bldg – Galleria)
     
12:00PM   Adjourn – Travel Home

Click here for printable version of Program.

*Program Subject to Change Without Notice

Copyright © 2014 - 2018 Rotary International District 7450      Powered by: DACdb